Align RCE-G600 Governor

25 Ocak 2011 | Ekleyen:

Align RCE-G600 Governor

Giriş

Bu inceleme Align RCE-G600 governorun temel ayarlarını ele alacaktır.

Align governor kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kumanda üzerinden aktif hale getirilebilir ya da kapatılabilir. Farklı kafa turu elde edebilmek için kumandanız üzerinden çeşitli ayarlamalar yapmanız gerekir. İsterseniz sabit tek bir kafa turu da kullanabilirsiniz.

Kutuda governor ünitesi, bu üniteye önceden bağlanmış olan sensör, montaj vidaları ve fan üzerine yerleştirmek için mıknatıslar geliyor. Align bu governorda kendi dizaynı olan sensör ve standart olmayan soket kullanmayı tercih etmiştir bu sebeple başka marka sensör kullanmak mümkün değildir.

Sensör takılırken dikkatli olunmalıdır. Tam oturtulmazsa fana dokunup zarar görebilir. Bu duruma karşı Align yedek parça olarak sensör satmaktadır.

Sensörün helikoptere takılması

Sensörü çerçevenin yan kısmındaki yerine yerleştirin. Sensör ile mıknatısların takılı olduğu fan arasında çok az bir boşluk vardır. Fan ile sensörün birbirine değmemesine azami dikkat gösterin aksi taktirde zarar görebilir. Sensörü yerleştirmek için birlikte gelen vidaları ve plastik parçayı kullanın.

Sensör takıldıktan sonra governor ünitesi heli üzerinde uygun bir yere takılabilir.

Kabloların takılması

Governor üzerindeki iki uçlu kablo alıcınıza takılacaktır. Üç kablolu soket alıcınızın Throttle (gaz) kanalına takılacak diğer tek kablolu soket ise governoru aktif ya da pasif konuma getirebileceğiniz switche bağlı yere takılacaktır.

Gaz servosu governor üzerindeki yerine takılabilir. Gaz servosunun soketi takılırken doğru olması önemlidir. (+)(-) uçlara dikkat edin. Son olarak eğer takılı değilse sensör soketini governor üstündeki yerine takın. Bunda sıkıntı yoktur çünkü bu soket ancak bir şekilde yuvasına girmektedir.

Kontrol

Tüm kablolar yerleştirildikten sonra kumandanızı açın. İlk kontrol edilecek olan governoru açık ve kapalı konuma geçirmek için kullanacağımız switch in çalışıp çalışmadığıdır. Governor ışığı yeşil yanıyorsa aktif, kırmızı yanıyorsa kapalı demektir.

Daha sonra governor sensörünün doğru çalışıp çalışmadığına bakmak gerekir. Bunun için motor fanını el ile döndürerek (ya da starter mili kullanarak) mıknatısı sensörün altından geçirin doğru kutuplu mıknatıs sensörün altından geçince governor ışığı sönecektir. İlk mıknatıs geçince sönmüyorsa diğer mıknatıs sensör altından geçerken sönmelidir. Aksi halde mıknatıslarda yanlışlık vardır. (ikisi de aynı kutbu sensöre bakacak şekilde takılmıştır)

Önemli not: Sadece bir mıknatısta bu etki (ışık sönmesi) olmalıdır değilse mıknatıslardan birini ters çevirin yoksa governor çalışmaz. Eğer ışık hiç sönmüyorsa sensör mıknatıslara olması gerektiğinden daha uzak kalmış olabilir, arızalı ya da yine aynı kutuplar sensöre bakıyor olabilir. Bunu başka bir mıknatıs kullanarak test edebilirsiniz. İki mıknatısta da aynı etkiyi gösteriyorsa (itme-çekme) yanlışlık var demektir.

Governor kalibrasyonu

Kumanda ve heli kapalı durumdayken gaz kolunu en alt pozisyona getirin (gaz kapalı) ve sonra kumadayı açın. Bundan sonra da helikoptere güç verin ve governor ışığının yanmasını bekleyin. Governor üzerindeki düğmeye (tek bir düğme var) yaklaşık 3 saniye basılı tutun. Işık yanıp sönmeye başlayacaktır bu durumda gaz kolunu en yukarı konuma (tam gaz) getirin. Işık sönecek ve tekrar sabit olarak yanacaktır. Bu kalibrasyonun tamamlandığı anlamına gelir.

Kumanda ayarı

Governor kılavuzunda, herhangi bir problem olması ihtimaline karşılık throttle curve ayarlarınızı yapmanız özellikle tavsiye ediliyor. Eğer governor arızalanırsa otomatik olarak sizin ayarladığınız throttle curve ayarlarına geçiş yapılıyor. Bu sebeple throttle curv ayarınızı tüm uçuş modları için ayarlamalısınız. Ayarlamazsanız risk almış olursunuz.

Kullanma kılavuzuna göre governor iki koşul sağlandığında aktif hale geçmektedir. Birincisi üzerindeki ışık yeşil yanacak ikincisi gaz çubuğu %30 dan daha yukarıda olacak. İstenilen kafa turu kumandanızdan gireceğiniz değere göre sağlanabilir.

Kırımsız uçuşlar…

Benzer Yazılar

Gryphon Extreme Heli DC-DC Voltage Regulator Tanıtımı

Bu başlık altında sizlere piyasada Gryphone markası altında çıkan, Voltaj Regülatörünü tanıtıcağım. Şimdi hepiniz merak edeceksiniz Align Marka Regülatörün  suyumu çıktıdiye. Hayır tabiki gayet te ergonomik ve ekonomik bir cihazdır Align marka regülatör ve ayrıca üzerinde ısıtıcısı da dahili olarak [...]

Spektrum DX7 / JR DSX7 Kumandalarda Align Governor Ayarı Yapma

Spektrum DX7 kumandalarda oldukça zor ayarlanan governor için aşağıdaki videoda oldukça pratik bir yöntem [...]

ESC – Deans Connector Lehimi Nasıl Yapılır?

Bu videomuzda sizlere ESC-Deans Connector lehiminin nasıl yapılacağını göstermeye çalıştık. Sorularınız için bu başlığı [...]

ESC Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

ESC nedir, ne işe yarar, nasıl seçilir, nasıl kullanılır?? Anma adı ESC ; nam-ı diğer Electronic Speed Controller, Türkçe’si Elektronik Hız Kontrol ünitesi… Tüm elektrikli RC modellerde kullanmak zorunda olduğumuz ve motor hızlarını, dolayısıyla modelin hızını arttırmamıza yarayan ünitedir…Fırçalı ve [...]

MultiGov Pro İnceleme

Aerospire firması, daha önceden çıkarmış olduğu ve tüm dünyada kendini ispat etmiş popüler MultiGov ‘un yeni versiyonu olan MultiGov Pro ile tekrar karşımıza çıkıyor… Özellikler MultiGov Pro önceki versiyonun tüm özelliklerine sahip bunlar: governor ve limit özelliği, 3 farklı kafa turu ayarlama ve uçuş [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):