Servoların Özellikleri ve Servo Seçimi İçin Kriterler

24 Ocak 2011 | Ekleyen:

Servo Çalışma Prensibi

Servolarda bulunan potansiyometre servo şaftının konumunu tespit eder ve verilen komuta göre şaftın gitmesi gerektiği yere ulaşması için uygun şekilde voltaj verir. Daha yüksek voltaj daha fazla hız ve tork anlamına gelir.( 4.8 volt, 6.0 volt ya da yüksek voltaj)

Metal  ya da Plastik Dişli

Başlıktan anlaşılabileceği gibi servolar genellikle metal ya da plastik dişli olurlar. Nadiren başka materyalden yapılmış dişli sistemine sahip servolar da bulunmaktadır. (Karbonit dişli servolar)

Her iki tip dişlinin de uygulama alanına göre artı ve eksileri vardır.

En temel fark, metal dişlinin birbirine daha  güçlü tutunması ve kırılmalara karşı plastik dişlilere oranla daha dayanıklı olmasıdır.

Metal dişliler zaman içinde aşınabildiklerinden her uçuş sezonundan önce dişli sistemini değiştirmek emniyet ve sağlıklı servo hareketi elde etmek açısından iyi olabilir.

Coreless (Çekirdeksiz) Motor ya da Standart Motor

Fazla teknik olmadan açıklamak istersek: servo motorları iç yapılarına göre bu isimlerle anılırlar. Standart  motor, teller ve mıknatıslarla çevrelenmiş yoğun bir demir çekirdeğe sahiptir.

Motor döndükçe birkaç parçadan oluşan çekirdek, mıknatıslardan geçerken motorun net dönüşünü bir miktar engeller. Diğer taraftan Coreless motorlar, demir bir çekirdek yerine tek bir manyetik merkeze sahiptirler. Coreless motor tasarım olarak hem daha hafiftir hem de tek bölümden oluştuğu için daha çabuk tepki verir ve daha yumuşak hareket eder.

Doğal olarak coreless motorların üretimi standart servolara göre daha pahalıdır ancak standart servolara göre daha yüksek seviyede tork, kontrol ve hız imkanı sunarlar.

Dijital ya da Analog Servo

Dijital servolar bir tür yüksek frekanslı servo motor kontrolörü kullanırlar. Bu sayede merkezlemeleri ve zorlandıklarında buna karşı koymaları daha iyidir; ayrıca komutlara daha net ve hızlı tepki verirler.

Bununla birlikte dijital servolar, gaz servosu olarak kullanıldıklarında analog servolara oranla daha çabuk arızalanabilirler. Bunun sebebi dijital servoların tam gaz ve rölanti durumlarında servo motoruna akım göndermeye devam etmesidir. Bu durum dijital servoların daha çabuk yıpranmasına sebep olur.

Diğer taraftan, analog servolar gaz servosu olarak kullanıldıklarında daha az hassasiyete sahip servo motorlarına sahip olduklarından dijital servolara oranla daha dayanıklı ve düşük maliyetlidirler.

Rulmanlı ya da Mil Yataklı Servo

Tüm servoların  kasasında metal rulman içinden ya da plastik mil yatağından geçen bir şaft bulunur. Diğer sistemlerde de olduğu gibi rulmanlı şafta sahip servoların çalışması da daha yumuşak ve düzgün olur. Aynı zamanda rulmanlı servolar rulmansız olanlara göre daha az aşınır ve daha düzgün çalışırlar çünkü plastik yatak bir süre sonra aşınır ve şaftta boşluk meydana gelir. Bütün bu sebeplerden dolayı her ne kadar bir miktar daha pahalı da olsa rulmanlı servoları tercih etmek en iyisidir.

Yüksek Hızlı ve Yüksek Torklu Servo

Genel olarak daha güçlü ve daha hızlı bir servo daha iyidir denilebilir. Bununla birlikte süper hızlı servoların kullanılması, eğer bunları kullanan pilot bu hıza ayak uydurabilecek kapasitede bir pilot ise anlamlıdır.

Birçok pilot bu çok hızlı servoların aslında kendi reflekslerinden daha hızlı olduğunun ve bu hızın uçuşlarını daha zor hale getirmekten başka bir işe yaramadığının farkında değildir.

Hızın çok önemli olduğu bir yer vardır bu da kuyruktur. Kuyruk kontrolünü sağlayan servomuzun hızlı olması tercih edilir.

Cyclic ve collective servolarında ise hız önemli olmakla birlikte en önemli husus torktur.(Özellikle büyük ebata sahip modeller)Pozisyonunu muhafaza etme ve merkezleme 3D manevralarda  anahtar rol oynar.

Tork ve Hız Nedir?

Servo hızı, servo kolunun 4.8 volt, 6.0 volt yada yeni ekipmanların imkan tanıdığı daha yüksek voltaj altında, 60 derecelik dönüşünün saniye cinsinden hesaplanması ile tespit edilir. Kısaca servo 60 derecelik mesafeyi kaç saniyede kat ediyorsa hızı odur. Yani hızı 0.06 saniye olarak belirtilen bir servo 60 derecelik hareketini 0.06 saniyede tamamlar demektir. Bu hız kullanılan voltaja göre değişir.( Temel olarak daha yüksek voltaj, daha yüksek tork ve hız sağlar)

Tork ise bir servonun 1 inçlik servo kolu kullanılarak, pozisyonunu kaybetmeden taşıyabileceği ağırlığın ölçülmesi ile belli olur.

Aşağıdaki başlıkta birçok servo ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz servo bilgi bankasının linki bulunmaktadır. Hemen hemen piyasadaki tüm servolarla ilgili bilgiyi orada rahatlıkla bulabilirsiniz.

http://www.heliteknik.com/forum/servo/796-servo-bilgi-bankasi.html

Not: Yabancı siteden alıntıdır. Çeviri bana aittir.

http://www.rchelimag.com/pages/howto.php?howto=1&page=3

Arda

Benzer Yazılar

Burak Yahşi Biyografi

Burak Yahşi hakkında bir [...]

Jack Power Lipo Review and Test Results

Hello everyone, Here I would like to write a short review about Jack Power LiPo batteries ( 2 x 5000mah 55C) which we had been testing for a while with different 90 class electric helicopters. (Minicopter Diabolo, Compass 7HV, Trex 700E) Thanks to the cooperation between Jack Power Battery CO LTD. and Turkey’s first and leading RC [...]

Align BL 500M Motor Rulman ve Shaft Değiştirme

Merhaba arkadaşlar bugün helikopterimle uçarken motordan değişik bir ses gelmeye başladığını duydum. Bunun sebebini ararken motor shaftının 1mm'lik hareket ile sağa sola oynadığını gördüm. Daha fazla uçuş yapmadan hemen heli motorumu tamirata aldım ve gördümki shaft ve rulmanlar bozulmuş. Bunları değişim aşamalarını [...]

Turnigy 9x kumanda menü + Towerpro H40A ESC programlama

Bir Arkadaşımızın a ricası üzerine birkaç video çektim, tek başıma acele bir çekim oldugu için sesler ve görüntü cok iyi degil kusura bakmayın. - 1. videoda son zamanlarda birçok kişinin fiyatının uygun olması nedeniyle kullanmakta oldugu Turnigy 9x kumandamızın menulerinden bahsettim biraz. - 2. videomuzda ise [...]

Futaba 6J / T6J – 6 Kanal 2.4 GHz Djital Kumanda

Futaba yeni modelini kısa bir süre önce duyurdu. Bu modelde ilk göze çarpan özellikler olarak, rahat gezilebilen menüler , hızlı tepki süresi (6.8ms) , yeterli uçak ve heli fonksiyonları olarak sıralayabiliriz. Buna rağmen ekranın küçüklüğü herkesi tatmin etmeyebilir. Sistem Özellikleri: •15-model [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):