Spartan DS760 Gyro

25 Ocak 2011 | Ekleyen:

Spartan DS760 Gyro

Bir süredir Trex700 Limited Edition helimde kullandığım  Spartan DS760 Gyro hakkında yeni bir gyro olması, hakkında pek fazla bilgi olmaması, almak isteyenler ya da performansını merak edenler olabileceği düşüncesiyle bu gyro hakkında tanıtım yazısı yazmak istedim. Umarım faydası olur.

Öncelikle gyro şık bir kutu içerisinde geliyor. Kutu içinde gyro ünitesi, montaj için metal plaka ve iki tip çift taraflı bant bulunmakta. Bunların dışında tabiî ki  kullanma kılavuzu mevcut.

Spartan DS760 yüksek nitelikli ve en yüksek performans standartlarına sahip model helikopter gyrosudur.

İçindeki yüksek kalite Silicon Micro Machined (SMM) sensör ve güçlü dijital sinyal kontrol sistemiyle birlikte Spartan RC’ nin  uyarlanabilen kontrol algoritması sayesinde; helikopter, ana rotor hızı, rotor üzerindeki yük, uçuş hızı ya da rüzgar gibi dış değişkenlerden etkilenmeden  istisnai ve istikrarlı bir dönüş oranı sunar.

Bu, piyasadaki pek fazla gyronun sahip olmadığı çok önemli bir özelliktir ki karmaşık 3D (özellikle piro ile yapılan) hareketlerin yapılabilmesi için bir gerekliliktir.

Gain kuyruk titremesi gibi sorunlar yaratmadan daha kuvvetli tutuş sağlayan yüksek değerlere ayarlanabilir. Tutuş kabiliyeti mükemmel ve hassastır bu sayede çok güvenli bir his verir.

Duruş karekteristiği güzel yumuşak fakat nettir ancak geri atma yapmaz. DS760 neredeyse tüm modern dijital servolarla çalışma özelliğine sahiptir.

Bunlar arasında: Futaba S9251 / S9253 / S9254 / S9256 / S9257 / S9650 / S3153 / S3154, JR 8900G / 3400G / 2700G / 8700G / 810G, Sanwa ERG-WRX, Airtronics 94758 / 94761, Hitec 5925MG / 6965HB, Robbe FS61BB, LogicTech 2100G / 6100G, Sky HDS-577 / HDS-877, Align DS620 ve Align DS650 sayılabilir.

Bu liste elbette tam bir liste değildir.(Burada anılmayan bazı servolar da kullanılabilir)

İç konfigürasyonu ayrı ayrı sağ ve sol travel (end point) değerleri atamaya, gyro normal-reverse değişimine, servo tipi seçimine imkan tanır.

Bunlara ek olarak DS760 bilgisyarınıza bağlanabilir ve bu sayede dönüş hızı ayarı, yavaşlama hızı ayarı, duruş hızı ayarı ve bunlardan başka daha birçok gelişmiş ayara ulaşmanızı sağlar.

USB bilgisayar bağlantı arayüzü sayesinde gyronuzu en son çıkan yazılım ile yeniden programlayabilir, bu sayede sunulan yeni ve daha gelişmiş özelliklere sahip olabilirsiniz. Basit, hafif ve küçük bir tasarımı vardır ayrıyetten amplifier ya da kontrol mekanizması yoktur.

Direk olarak 2 hücreli LiPo pilden güç alabilir. Bu özellik yeni nesil 7.4V uyumlu servolar ile uyumlu olduğu anlamına gelir.

Sonuç  olarak diyebiliriz ki Spartan DS760 gyro kendini  ispat etmiş  ve birçok üstün özelliği sebebiyle düşünülebilecek yeni nesil ve güvenilir bir gyrodur.

Benzer Yazılar

Assan GA250 AVCS Gyro Ayarı

Gyronun ayarını türkçe olarak anlatmak istedim çözene kadar zorlanıyorsunuz ancak çok basit bir şekilde ayarlanıyor öncelikle Gyromuzu alıcımıza bağlıyalım Futaba için ; alıcılarda Gyronun siyah uçlu kablosunu 4. (Rudder) kanala ve kırmızı sinyal ucunuda 5. kanala bağlıyoruz JR ve Spektrum alıcılarda ise ; [...]

Gyro Ayarı Nasıl Yapılır? (Uzman Seviyesi)

Bu yazıda Sorun/Problem; Benin 700N de Spartan DS760 Gyro var, 600N de ise Spartana benzeyen adı duyulmamış bir gyro..Her iki helide de hızlı geri gelirken bir de geri geri loop atma esnasında helinin burnu tam 90 derece sola dönüyordu ve yüksekte olduğundan düzeltiyordum. Bir de kafa devri düşünce bu "kuyruk bırakması" [...]

Futaba GY401 Gyro İncelemesi ve Hızlı & Pratik Ayar Yapma Yöntemi

Futaba GY401 Hepimiz biliyoruz, ilk zamanlarımızda bu işe yeni yeni başlarken hepimizin bir 401’i olsun isterdik.. Hatta” hımm 401 varmış bu modelde” diye görelim isterdik… İlk pro gyro’m  GY401 idi. Tabi piyasada yeni nesil ve ayarları kumandadan yapılan hatta bilgisayarla ayarlanan bir sürü gyro mevcuttur. Çok [...]

FUTABA GY 401 Efsane Gyro

Futaba GY401 Hepimiz biliyoruz, ilk zamanlarımızda bu işe yeni yeni başlarken hepimizin bir 401’i olsun isterdik.. Hatta” hımm 401 varmış bu modelde” diye görelim isterdik…İlk pro gyro’m GY401 idi. Tabi piyasada yeni nesil ve ayarları kumandadan yapılan hatta bilgisayarla ayarlanan bir sürü gyro mevcuttur. Çok iyi [...]

Align GP780 Gyro Ayarı Nasıl Yapılır ?

Align' ın son çıkardığı gyro olan GP780' in basit ve hızlı olarak ayarlanması için şu adımları izleyebilirsiniz. Menüye girmek için SET tuşuna uzun süre basın, ilgili menünün ayarı bitince SET tuşuna kısa süre basarak geçin. 1-) Öncelikle Status ışığının Yeşil renk olmasını sağlayın, bunu yapmak için [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):