Uygun Batarya Seçimi

8 Şubat 2011 | Ekleyen:

 

Elektrikli modelleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de uygun batarya seçimini yapmak olacaktır. Batarya seçimi yapılırken, fiyat/performans oranı en iyi olan bataryayı bulmak için dikkat edilmesi gereken noktaları yazmak istiyorum:

1-) Helikopter modelinizde dünyada kullanılan batarya kapasitesi aralığına bakın. Örnek vermek gerekirse bu aralık Trex 600′ ler için genellikle 4000-5800 mAH, Trex 550′ ler için 4000-5000 mAH gibidir. Elbette istisnalar olur ama dünya genelindeki forumlarda araştırdığım kadarıyla bu değerler geçerlidir.

2-) Bataryanızın ağırlığını kontrol edin, Trex 550E için 4000 mAh bir pil 650 gram iken 5000 mAH’ lık bir pil yaklaşık 840 grama kadar çıkmaktadır. 200 gram helikopter için ağırlık merkezi etkileyecek, pil tüketimini artıracak bir husustur.

3-) Bataryanızın deşarj kapasitenize bakın. Bataryalarda yazan 25C-30C-35C gibi değerler bataryanızın deşarj kapasitesini verir. Helikopter açısından ise ne kadar yüksek C değeri o kadar yüksek kafa turu olarak kabaca değerlendirilebilir(kaf turunun yüksek olmasının sürdürülebildiği zaman aralığının artması ile orantılamak daha doğru olur hatta). Ancak yüksek C değerli piller hem biraz daha ağır hem de pahalı olduğu için uçuşunuz çok sert ve ani pitch değişimi gerektirmiyorsa, orta derece 3D hareketler dışında fazla zorlamıyorsanız helikopteri pek tavsiye etmiyorum. Bu yazının amacı en iyi fiyat/performans oranlı bataryayı bulmak olduğu için çok çok gerekmedikçe yüksek C piller almanızı önermiyorum.

İyi Forumlar,
Burak

Benzer Yazılar

Lipo Pil – Deans Connector Lehimi Nasıl Yapılır?

Bu videomuzda sizlere Lipo Pil-Deans Connector lehiminin nasıl yapılacağını göstermeye [...]

Hyperion DUO 615i Kullanım Videosu ve Lipo Bataryalar Hakkında Genel Bilgi

Bu videoda Hyperion DUO 615i şarj aletinin kullanımı ve genel olarak LiPo pillere ait özellikleri anlatmaya [...]

Şarj Cihazları Nasıl Seçilir, Basit Hesaplamalar Nasıl Yapılır?

Şarj cihazları helikopterlerde kullanılan çeşitli pilleri şarj eden DC-DC ve nadiren de AC-DC çevrim prensibine göre çalışan cihazlardır. Bu cihazlar çıkış güçleri, çıkış port sayıları, şarj edebildikleri pil tipleri, maksimum sayıda hücre şarj etme kapasiteleri, vs. gibi özelliklere göre farklı marka ve [...]

Lipo Bataryalar Hakkında Genel Bilgi

Lipo Bataryalar Hakkında Genel Bilgi ve Tavsiyeler Lityum Polimer bataryalar modellerimiz için vazgeçilmez ve güçlü enerji kaynaklarıdır. Bu bataryalar normal bataryalara göre çok daha güçlüdür ayrıca aynı değerlere sahip diğer tür bataryalardan daha hafiftir. Lipo bataryalar bunların dışında yine emsal diğer tür [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):