Burak Yahşi – Tracking Nedir?

28 Haziran 2011 | Ekleyen:

Değerli HeliTeknik üyeleri,

Yeni başlayanlar için önemli bir husus olan tracking ayarlarını basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle tracking nedir ondan bahsedeyim. Tracking dediğimiz olay helikopterimizde bulunan pallerin normalde aynı iz üzerinde hareket etmesi gerekirken farklı eksenlerde dönmesidir. (Aslında tracking; izleme, takip etme, arka arkaya gitme anlamındadır kelime manası olarak) Yani bu sorun varsa helikopterimizde tracking hatası vardır ancak hepimiz günlük konuşmada “Helide tracking var” şeklinde konuşuruz. Çok önemli olmamasına rağmen bu hususu da bilgi olarak vermek istedim.

Tracking olması neye sebep olur derseniz cevabı basit helikopterlerimizde en çok çekindiğimiz ve hiç olmasını istemediğimiz bir durum olan titreşim. Öyle ki bu titreşim belli bir seviyenin üstündeyse yorulma ve diğer faktörlerden dolayı vida çıkması, kırılması gibi bizi ve helikopterimizi tehlikeye sokacak durumlar yaratır ayrıca uçuşumuzun sağlıksız olmasına neden olur.

Tracking Ayarı Nasıl Yapılır?

Helikopter işinde yeniyseniz öncelikle bu işlemi tecrübeli birilerinin yanında ve gözetiminde yapmanızı tavsiye ederim.

Böyle bir imkanınız yoksa bir arkadaşınızdan yardım isteyin.

Helikopterinizde tracking  olup olmadığını anlamak için  pallerinizden birinin uç kısmına yakın bir yerine renkli bant yapıştırın dilerseniz iki palinize de farklı renklerde bant yapıştırabilirsiniz.

Model dükkanlarında bu tip özel bantlardan kolaylıkla bulabilirsiniz.

Daha sonra helikopterinizi göz hizasında hover durumuna getirin ve arkadaşınızın da yardımıyla pallerinizin aynı iz üzerinde tek bir çizgi şeklinde görünüp görünmediğine bakın.

Palleriniz tek çizgi halinde görünüyorsa sorun yok, eğer pallerinizden biri üstte biri altta dönüyorsa sorun vardır. Bir başka deyişle pallerin uç kısımları iki tane görünüyorsa (çatallanıyorsa) tracking vardır.

Bu durumda pallerimizi aynı hat üzerinde hareket edecek şekilde hizalamamız gerekir. Bunu yapmak için öncelikli tavsiyem modelinize ait kullanma kılavuzunun yanınızda bulunmasıdır.

Kılavuz sayesinda tracking ayarı için hangi linkleri kullanmanız gerektiğini ve bunların olması gereken boylarını tespit edin. Sıkılması ya da gevşetilmesi gereken link ile gerekli ayarlamayı yapın. Genel olarak bu ayar için pallere bağlanan linkler kullanılır. Bunun dışında bu hareketi swashplate’e ileten kollarla da ayarlanabilir; ancak unutmayın pallere direk bağlanan linklerle yaptığınız ayar daha kolay ve çabuk ayar sağlar.

Kılavuzunuzda böyle bir bilgi yoksa tecrübeli pilotlardan yardım isteyin aksi takdirde yanlış linklerle oynayıp başka hatalara sebebiyet verebilirsiniz.

Sıkılması ya da gevşetilmesi gereken linki ayarladıktan sonra tekrar hover yapın ve kontrol edin. Bu şekilde pallerinizin tek hatta döndüğünü görene kadar ayara devam edin. İşlemi doğru olarak yaparsanız helikopteriniz titreşimsiz ve daha düzgün uçacaktır.

Herkese kırımsız uçuşlar.

Arda

Benzer Yazılar

Gyro Ayarı Nasıl Yapılır? (Uzman Seviyesi)

Bu yazıda Sorun/Problem; Benin 700N de Spartan DS760 Gyro var, 600N de ise Spartana benzeyen adı duyulmamış bir gyro..Her iki helide de hızlı geri gelirken bir de geri geri loop atma esnasında helinin burnu tam 90 derece sola dönüyordu ve yüksekte olduğundan düzeltiyordum. Bir de kafa devri düşünce bu "kuyruk bırakması" [...]

Pallerin Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Palleriniz bir şekilde kırıma uğradı ve yeni pal aldınız. Bu pallerle sağlıklı ve sıfır hata ile uçmak için bu iki pervanenin ağırlık merkezleri ve ağırlıklarının aynı olması gerekir. İşte bunun için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz. 1.) İlk olarak resimde de görüldüğü gibi paller bir vida ile birbirine [...]

Model Helikopter Nasıl Ayarlanır? (Genel Kumanda ve ECCPM Ayarları)

Bu yazımda yeni başlayanlara çok karmaşık gelen ve genellikle yardım almadan yapmanın zor olduğu bir konu olan ECCPM helikopterlerin kumanda markasından bağımsız olarak temel anlamda elektronik ayarlarının nasıl yapılacağını yazacağım. Anlatımda kullandığım kumanda kendi kumandam olan JR DSX9’dur. Burada [...]

Model Helikopter Motorlarının Rulmanları Nasıl Değiştirilir?

Hakan Sözmen ile birlikte FunFly öncesi yarışmada kullanacağım Trex 600 NSP' ye ait Align 55 Motorun arka rulmanını değiştirdik. Helikopter üzerinde değiştirilmesi en zor parça olduğu için bu konuyu görsel hale getirelim istedik. Bu sıkıcı işi eğlenceli hale getirmek için söyleşi tarzında hazırladık videomuzu. Umarım [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):