Dual Rate Nedir, Ne İşe Yarar?

27 Ocak 2011 | Ekleyen:

Kumandamızdaki dual rate fonksiyonu, bir switch ile bir komutun (aileron, elevator vb.) hareket alanını % değeri olarak arttırmaya ya da azaltmaya yarar.
Dual rate, normal kontrol mesafesinin yüzde değeri olarak ayarlanır. %100 normal hareket alanıdır. Eğer bir ayarınızı %80 yaparsanız o hareket alanı azalır ve helikopteriniz daha uysal hale gelir yani tepkileri daha yavaş olur. Bunun tam tersi olarak %120 yaparsanız bu da helikopterinizi daha çevik hale getirecektir.

Not: Çoğu zaman stabilite kavramı, helikopterin agresif olması ya da uysal olması gibi durumlarla karıştırılır. Bir helikopter hem stabil hem de agresif olabilir.

Stabilite dediğimiz durum helikopterimizin havadaki uçuş karakteristiği ile ilgilidir. Bir heli dengeli ve hover esnasında az komuta ihtiyaç duyarak uçuyorsa stabil diyebiliriz.

Agresif ya da uysal olma durumu ise helikopterin bizim vereceğimiz komutlara göstereceği reaksiyon ile alakalıdır. Örneğin cyclic (aileron-elevator) komutu verdiğimizde bir helikopter çok hızlı bir diğeri daha yavaş olarak bu komutu yerine getirebilir. Bunlardan biri çevik (agresif), diğeri uysal helikopter olarak nitelendirilebilir.

Çevikliğe etki eden bir çok faktör bulunur. Konuyu dağıtmadan birkaç tanesini sayabiliriz…

Bunlardan bazıları: Modelin ağırlığı, kullanılan flybarın uzunluğu, flybar ağırlığı olup olmadığı, flybar paddle larının büyüklüğü ve dizaynı, mekanik olarak ve kumandadan yapılan ayarlar olarak sayılabilir.

Dual rate ayarları genellikle expo ayarları ile birlikte aynı menü altında yer alır. Oradan iki ayarı ayrı ayrı yapabilirsiniz.

Ayarladığınız bu dual rate değerlerini atama yaptığınız switch sayesinde uçuş esnasında dahi aktif ya da pasif hale getirebilirsiniz.

Dual rate kullanmanın şöyle bir avantajı vardır: Dual rate ayarlarınızı istediğiniz zaman aktive edip istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Dual rate kontrol alanlarının istenen değerde çalışması hariç diğer hiçbir işleme ya da ayara etki etmeyen bir özelliktir.

Dual rate ayarlarken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Ayarlarınızı, helikopterinizi daha aktif hale getirmek üzere yapacaksanız “ bind” olayına dikkat etmeniz gerekir.

Bind dediğimiz olay rotor üzerindeki parçaların hareketleri esnasında birbirlerine teması ya da hareketi engelleyecek bir biçime girmesidir. Kumandadan ayar yaparken bu hususa dikkat etmek gerekir.

Herkese kırımsız uçuşlar…
Arda

Benzer Yazılar

Futaba 6J / T6J – 6 Kanal 2.4 GHz Djital Kumanda

Futaba yeni modelini kısa bir süre önce duyurdu. Bu modelde ilk göze çarpan özellikler olarak, rahat gezilebilen menüler , hızlı tepki süresi (6.8ms) , yeterli uçak ve heli fonksiyonları olarak sıralayabiliriz. Buna rağmen ekranın küçüklüğü herkesi tatmin etmeyebilir. Sistem Özellikleri: •15-model [...]

Spektrum Dx7s – Spektrum Yeni Kumandasını Duyurdu

Spektrum DX7S Dün itibariyle Spektrum yeni kumanda modelini duyurdu. Beklenen birşeydi belki çoğu kişi için. Eski modelde menülerde gezmek bir işkenceydi. Yeni modelde ilk göze çarpan ayrıntılardan biri navigasyon için scroll butonu koymalarıdır herhalde. Aslında önceki modele göre tamamen değişmiş diyebiliriz. Tabiki DSMX [...]

Kumanda Mode Değişimi

Arkadaşlar Helilerde 2 tip kumanda oluyor bunlar Mode1 ve Mode2 diye guruplandırılmıştır. Bunlardan Mode 1 : Sağ elde gaz sol elde yön Mode 2 : Sol elde gaz Sağ elde yön kontrolleri bulunur. Bu konuda Mode 1 kumandasını Mode 2 ye çevirmek isteyenler için kısa bi anlatım yapıcam.. isteyenlerde mode 2 yi mode 1 e [...]

Spektrum Dx8

En ideal kumanda artık Spektrum Dx8 gibi duruyor. Telemetry özelliği ve sensörleri ile gerçek zamanlı uçuş bilgilerimizi ( Motor sıcaklığı, rotor dönüş hızı (rpm), pil voltajı, kumanda alıcı arası sinyal gücü ... ) alabileceğiz artık. Ayrıca telemetry özelliğinin uyarı sinyali sesli yada titreşimli olarak [...]

JR X9503 2.4 GHz DSM

14 Ocak 2010 tarihinde satışa sunulmuştur ve Horizon Hobby'nin stoklarında mevcuttur. Horizon Hobby: X9503 2.4 A/S Tx with R921 Rx No Servos MD2 by JR (JRP2930) Fiyat : 549 $ Özellikler: 50 model memory Throttle timer start up Model Match Spektrum DSM 2 2.4Ghz RF link Proven JR 9303 transmitter [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):