Exponential (Expo) Nedir, Ne İşe Yarar?

27 Ocak 2011 | Ekleyen:

Exponential, çok genel anlatımla kumanda çubuklarıyla vermiş olduğunuz komutun lineer olarak iletilmesini engelleyen bir ayardır.

Exponential, servonun farklı bölgelerde farklı hızda hareket etmesini sağlar; ancak servonun hareket miktarını değiştirmez.

Örneğin servomuz A noktasından B noktasına kadar hareket ediyorsa kumandamızdan expo verdiğimizde yine A dan B ye kadar hareket edecektir.

Burada değişen ise servonun hareket hızıdır verdiğimiz expo değerine göre servo birinci bölgede yavaş ikinci bölgede (Birinci bölge kumanda çubuğunun orta noktası, ikinci bölge ise çubuğun uç noktalardaki pozisyonunu ifade etmek için kullanılmıştır.) hızlı hareket edecektir; ya da bunun tam tersi.

Helikopterde expo kullanmanın maksadı, genel olarak istem dışı komutları engellemek ya da en aza indirmek olarak söylenebilir.

Exponential daha çok kumanda çubuklarımızın orta noktaya yakın bölümlerindeki hassasiyeti azaltmak için kullanılır.

Böylece hepimizin zaman zaman istem dışı yaptığı küçük hareketlere helikopterimizin vereceği tepkiyi azaltmış oluruz.

Örnek olarak elevatör tik tak hareketinde çubuğu ileri geri iterken elimizin farkında olmadan aileron komutu vermesini gösterebiliriz. Bunu expo kullanarak en aza indirebiliriz.

JR kumandalarda (+) değerler Futaba kumandalarda (-) değerler çubuğun orta noktadaki hassasiyetini azaltacaktır, yani servo daha az tepki verecektir.

Bu durumda çubuk ortadayken servo yavaş, uç noktalara itildikçe hızlı hareket edecektir.

Bu değerlerin tam tersi verildiğinde ise çubuk orta noktadayken servolar hızlı tepki verecek, çubuk uç noktalara doğru gidince tepki azalacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

Herkese kırımsız uçuşlar…

Arda

Benzer Yazılar

Futaba 6J / T6J – 6 Kanal 2.4 GHz Djital Kumanda

Futaba yeni modelini kısa bir süre önce duyurdu. Bu modelde ilk göze çarpan özellikler olarak, rahat gezilebilen menüler , hızlı tepki süresi (6.8ms) , yeterli uçak ve heli fonksiyonları olarak sıralayabiliriz. Buna rağmen ekranın küçüklüğü herkesi tatmin etmeyebilir. Sistem Özellikleri: •15-model [...]

Spektrum Dx7s – Spektrum Yeni Kumandasını Duyurdu

Spektrum DX7S Dün itibariyle Spektrum yeni kumanda modelini duyurdu. Beklenen birşeydi belki çoğu kişi için. Eski modelde menülerde gezmek bir işkenceydi. Yeni modelde ilk göze çarpan ayrıntılardan biri navigasyon için scroll butonu koymalarıdır herhalde. Aslında önceki modele göre tamamen değişmiş diyebiliriz. Tabiki DSMX [...]

Kumanda Mode Değişimi

Arkadaşlar Helilerde 2 tip kumanda oluyor bunlar Mode1 ve Mode2 diye guruplandırılmıştır. Bunlardan Mode 1 : Sağ elde gaz sol elde yön Mode 2 : Sol elde gaz Sağ elde yön kontrolleri bulunur. Bu konuda Mode 1 kumandasını Mode 2 ye çevirmek isteyenler için kısa bi anlatım yapıcam.. isteyenlerde mode 2 yi mode 1 e [...]

Spektrum Dx8

En ideal kumanda artık Spektrum Dx8 gibi duruyor. Telemetry özelliği ve sensörleri ile gerçek zamanlı uçuş bilgilerimizi ( Motor sıcaklığı, rotor dönüş hızı (rpm), pil voltajı, kumanda alıcı arası sinyal gücü ... ) alabileceğiz artık. Ayrıca telemetry özelliğinin uyarı sinyali sesli yada titreşimli olarak [...]

JR X9503 2.4 GHz DSM

14 Ocak 2010 tarihinde satışa sunulmuştur ve Horizon Hobby'nin stoklarında mevcuttur. Horizon Hobby: X9503 2.4 A/S Tx with R921 Rx No Servos MD2 by JR (JRP2930) Fiyat : 549 $ Özellikler: 50 model memory Throttle timer start up Model Match Spektrum DSM 2 2.4Ghz RF link Proven JR 9303 transmitter [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):