Benzinli Helikopter Motorları

31 Ocak 2011 | Ekleyen:

Benzinli helikopterler (Gasser) yakıt olarak benzin kullanan motorlara sahip helikopterlerdir.

Genellikle bu motorlar iki zamanlıdır ve yağa ihtiyaç duyarlar (bu yağ çoğunlukla ayrı satın alınır). Yani nitro yakıtlarımız gibi yağ bu yakıtın içine önceden karıştırılmış değildir.

Benzinli motorlar nitro motorlara oranla çok daha az yakıt tüketirler ve herkesin malumu kullandığı yakıt (benzin) çok daha ucuzdur. Ayrıca nitro motorlar kadar çok model üzerinde kalıntı bırakmaz.

Benzinli motorlar kıvılcım ateşleme yöntemi kullanırlar. Bu ateşleme sistemi; ya motorun bir parçası olarak krank sistemine bağlıdır ya da bir batarya tarafından güç verilen harici bir elektronik ateşleme sistemi şeklindedir.

Benzinli motorlar büyük çoğunlukla starter’a ihtiyaç duymazlar bunun yerine çekmeli start sistem kullanırlar.

İyi yönlerinin yanı sıra benzinli motorların da olumsuz yanları mevcuttur.

Benzinli motorlar daha ağırdır ve  yakın güçteki bir nitro motora göre daha çok titreşim yaratırlar.

Benzinli motorlar nitro motorlardan çok daha yavaş çalışma eğilimindedir ve bu sebeple nitro motorlardan daha farklı bir dişli oranı ve aktarma sistemine ihtiyaç duyar.

Ayrıca benzinli motorlar nitro motorlara göre daha sıcak çalışırlar. Isınma sorunu  yavaş çalışan motorun soğutma fanını da yavaş çevirmesi sebebiyle daha kötü hale gelir. Bunun için çok iyi tasarlanmış ve etkili bir soğutma sistemine ihtiyaç duyarlar.

Sonuç:

Benzinli motorların ekonomik olarak birçok faydasının yanında yukarıda saydığımız olumsuz yönleri de mevcut.

Bütün bu sebeplerden ötürü yakıtlı helikopterler genellikle nitro motorlu olarak tercih edilmektedir.

Günümüzde benzinli motorları bu hobiye daha uygun hale getirmek için çalışmalar devam etmektedir. Hep beraber bu çalışmaların sonucunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Herkese kırımsız uçuşlar…

Arda

Benzer Yazılar

Sıyıran Starter Couplinglere kesin çözüm ! ! !

Öncelikle kupling'teki sorunla başlayalım kupling mili düz olduğu için üzerindeki set skurlar tutunamıyor ve starter şaft boşa dönüyor ,  çözümüne bakalım, kupling'in setskurlarını sökünce ortaya çıkan iki delikten kurşun kalemi ile işaretliyoruz ve bu işaretlediğimiz kısımları dönen taşlama taşı ile yada dremel [...]

Model Helikopter Motorlarının Rulmanları Nasıl Değiştirilir?

Hakan Sözmen ile birlikte FunFly öncesi yarışmada kullanacağım Trex 600 NSP' ye ait Align 55 Motorun arka rulmanını değiştirdik. Helikopter üzerinde değiştirilmesi en zor parça olduğu için bu konuyu görsel hale getirelim istedik. Bu sıkıcı işi eğlenceli hale getirmek için söyleşi tarzında hazırladık videomuzu. Umarım [...]

Yakıtlı Helikopterlerde Motor Ayarı Yapma

Değerli HeliTeknik üyeleri, Sizler için yararlı olabileceğini düşündüğüm bir yazı hazırladım, umarım faydası olur. Yakıtlı helikopterlere başlangıç kararını verirken belki de en belirleyici faktörlerden biri de glow motorlar hakkındaki çekincelerdir. Özellikle de uçuş yapılan bölgede danışacak bilgili [...]

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):