Model Helikoptere Yeni Başlıyorum

1 Şubat 2011 | Ekleyen:

Merhaba, bu yazımda çok ayrıntıya girmeden model helikopter uçurmak isteyen arkadaşların faydalanacağı temel bir yazı yazmak istedim.

Bu yazının sizlerin, bizim yaptığımız hataları yapmamanızı sağlayacağını dolayısıyla zaman ve para kaybınızı azaltacağını düşünüyorum.

Yazımı daha akılda kalıcı olması açısından tavsiyeler şeklinde yazdım. Bu yazıda bahsettiğim konular CCPM helikopterler geçerlidir. Co-axial tarzda olan ya da diğer 2-3-4 kanallı, model olmaktan çok oyuncak kategorisine daha yakın olan helikopterler için bu yazı anlamlı değildir lütfen okurken buna göre değerlendirin. Yazıda mecburen kullandığım bazı tanımları yeni olduğunuz için bilmiyor olabilirsiniz. Bu tanımları öğrenmek için bu konu ile ilgili aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Temel RC Helikopter Tanımları

Genel olarak modelcilikte hava araçları, diğer model türlerine göre kullanması daha zor olarak bilinir. Bu doğrudur. Hava araçlarında ise helikopter, donanım olarak en karmaşık ve uçurması en zor modeldir. Montaj, ayar, tamir ve pilotaj konularında helikopter modelcisinin kendini yetiştirmesi gerekir. Bunlar için ise sabır, zaman, para ve çalışmaya (simülatör ve uçuş çalışmaları) ihtiyacımız var. Bu iş çok geniş bütçe ile yapılabileceği gibi sınırlı imkan ve bütçe ile de yapılabilmektedir.

Bu hobide; her hareketimizde ve her zaman EMNİYET unsurunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Aksi halde sonu ölüme kadar gidebilecek çok ciddi kazalara sebebiyet verebiliriz!

Helikopterlerimiz birçok irili ufaklı parçadan meydana gelir. Bunlar arasında basit vidalardan çeşitli elektronik cihazlara kadar değişik parçalar bulunur; bu sebeple havada her an bunlardan birisi veya birkaçı sorun yaratıp kırım ve kazaya sebep olabilir. Unutmayın helikopterimizin ana ve kuyruk palleri (yeni başlayanlar tanımları bilemeyebilir onun için pervane diyelim) çok süratli devirlerde dönerler ve bazı durumlarda aşırı yük altında kalabilirler; patlar motor titreşiminden dolayı parçalar gevşeyebilir. İşte bütün bu ve buna benzer sebepler helikopterlerimizin pilotaj hatası olmasa bile her an kaza ve kırım riski altında bulunmasının nedenidir.

Yeni başlayacaklara:

ilk Tavsiyem:

Bu işe başlarken tecrübeli pilotlardan yardım istemeniz ve onların tecrübelerinden faydalanmanızdır. Bulunduğunuz yerde yardım edecek kimseler yoksa forumumuzdan yardım isteyebilirsiniz. Tecrübeli pilotlarla training sistemi (Eğitici ve öğrencinin kumandalarını birbirine bağlayarak gerektiğinde eğiticinin kumandayı öğrenciye verip alabileceği sistem) kullanarak ilk uçuş denemenizi yapmak en iyisidir.

İkinci ve En Önemli Tavsiyem:

Kaliteli bir simülatör programı edinerek çalışmaktır.

Simülatörün birçok faydası vardır; bunları kumanda alışkanlığı kazandırma, yön duygusu edinme (Göz-Beyin-El koordinasyonu kazanma), kırım masrafından ve stresinden uzak çalışma imkanı sağlama, yakıt ya da pil şarj derdi olmadan uzun süreler uçuş çalışması yapabilmenize imkan vermesi olarak sayabiliriz.

Piyasadaki kaliteli birkaç simülatör:

1.Phoenix

2.Reflex

3.Realflight

Olarak sayılabilir.(Sıralama kalite sıralaması değildir rastgele yazılmıştır)

Bu simülatörleri kullanmak veya edinebilmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Simülatörler

Üçüncü Tavsiyem:

İmkanınız varsa uçuş buluşmalarına katılın. Bu size tecrübe ve pilotaj olarak çok şey katar.

Buluşmalar

Dördüncü Tavsiyem:

Gerçek çalışmalarınızı insanların olmadığı, dikkatinizi dağıtabilecek gürültü ya da görsel bir uyarıcının (elektrik direkleri, ağaç, kaya vb. gibi uçuş esnasında tedirginlik yaratabilecek nesneler) olmadığı geniş ve açıklık alanda yapmanızdır.

Beşinci Tavsiyem:

Asla tek başınıza uçmayın. Bunun en önemli sebebi: olmasını istemeyiz ama bu olmayacağı anlamına gelmez; bir yaralanma durumunda size yardımcı olabilecek birinin yanınızda bulunmasıdır. Diğer bir sebep ise yanınızdaki kişinin siz helikopterinize konsantre olmuşken sizi çevreden gelen dış etkenlere karşı uyarma imkanı sağlamasıdır. Örneğin bazı insanlar merak sebebiyle size ya da helikoptere tehlikeli mesafede yakınlaşmak isteyebilir. Yandaki kişi hem sizi gelenlere karşı ikaz hem de yaklaşmaya çalışan kişileri tehlike konusunda ikaz edebilir.

Altıncı Tavsiyem:

Model alırken tipinden çok başlangıç için uygun olup olmadığına, modelin ülkemizde kullanım yaygınlığına, kırım sonrası tamir için yedek parça temin imkanına ve fiyatlarına bakmanızdır. Bu konuda yardım ve tavsiye almak için forumumuzdaki tecrübeli arkadaşlara danışabilirsiniz. ޞahsi düşüncem olarak bu işe başlamak için en uygun model 30-50 kasa modellerdir. Ayrıca başlangıç modelinizin elektrikli olması yakıtlı motor ayarı ve diğer birçok ekipmanla (Yakıt pompası, buji, buji ısıtıcı, starter, ısı ölçer vb.) uğraşma derdini ortadan kaldıracağından dolayı size kolaylık sağlayabilir. Trex 600 ESP modeli oldukça uygundur başlamak için çünkü ülkemizde kullanıcısı çoktur herhangi bir konuda yardım alma imkanınız olur, yurt içi ve yurt dışında parça temini kolaydır, boyutları sebebiyle oldukça stabildir ayrıca elektrikli olduğu için biraz önce açıkladığım sebeple işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Yedinci Tavsiyem:

Uçuşa hazır (RTF) olarak almış olsanız bile kutudan çıktığı şekilde kumandadan gaz verip helikopteri uçuracağınızı zannetmeyin. Tecrübeli pilotlar belki uçurabilir belki ama siz uçuramazsınız. Helikopterimiz monteli gelmiş ise uçmadan önce tüm vidaları sökülüp loctite (vida gevşemesini önleyen sıvı) kontrolü yapılmalıdır. Loctite yoksa sürülüp tekrar sıkılmalıdır. Bu iş bittikten sonra kumanda ayarları ve helikopteriniz üzerinde bulunan gyro ve esc gibi elektroniklerin ayarlanması gerekir.

Kırımsız ve emniyetli uçuşlar !

Arda

Benzer Yazılar

Helikopterlerimizi Yağsız bırakmayalım….

Çalışan her mekanik aksamın zamanla bakıma ve kontrolden geçmeye ihtiyacı vardır. Aynı insan vücudu gibi, mekanik ve özellikle sürtünme ile karşı karşıya kalan eklemlere gerekli besin veya ihtiyacı olan muhtevayı vermediğimizde, zamanla bozulmalar meydana gelecektir. Özellikle kış aylarında, diğer aylara nazaran [...]

Modelciler her haftasonu Orhanlıda buluşuyor

Model tutkunları, İstanbul Viaport yakınlarındaki mekanlarında her haftasonu bol katılımlı buluşmalar gerçekleştirmektedir. Özellikle model helikoptercilerin yoğunlukta olduğu bu organizasyonlar, izleyenler içinde ilginç görüntüler oluşturmaktadır. Her tür modeli ile her seviyedeki modelci, haftasonunda keyifli zamanlar [...]

500 sınıfı uygun fiyata helikopter toplama

Bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlarımız için 500 sınıfı bir helikopter konfigürasyonu hazırladım arkadaşlar,  ne alıcam diye kafanız karışmadan gönül rahatlığı ile bu parçaları alabilirsiniz hepsi 500 sınıfına uygundur. Öncelikle kit ile başlayalım ancak 3 değişik alternatif sunacağım,  siz dilediğinizi [...]

450 sınıf uygun fiyata helikopter toplama

Bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlarımız için 450 sınıfı bir helikopter konfigürasyonu hazırladım arkadaşlar, bu sayede hangi parçayı hangi esc yi alayım diye uğraşmanıza gerek kalmayacak. Not : yazıdaki ekipmanların tamamı tarafımca denenmiş ve gayet sağlıklı çalışan donanımlardır. Öncelikle kit olarak [...]

Pallerin Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Palleriniz bir şekilde kırıma uğradı ve yeni pal aldınız. Bu pallerle sağlıklı ve sıfır hata ile uçmak için bu iki pervanenin ağırlık merkezleri ve ağırlıklarının aynı olması gerekir. İşte bunun için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz. 1.) İlk olarak resimde de görüldüğü gibi paller bir vida ile birbirine [...]

3 Responses to “Model Helikoptere Yeni Başlıyorum”

commenter

sellam arkadaşlar ben yeni başladım halikopter uçrmaya merak bana bir konuda yardımcı olurmusunuz tşk ler bende rc 83 nitrolu halikopter var

commenter

arkadaslar yeni aldım rc 83…halikopterin tepesinde çalıştırmak için ismini bilmiyorum. tornavida gibi şey sokuyorum pervaneyi şalıştırmak için o parçanın içindeki bilyeler dagıldı bana yardımcı olurmusunuz nerden alırım birde yakıt deposun da kaçak var akıntı

commenter

200 amp 50 volt escyi esc test cihazı ile çalıştırabilirmiyiz yoksa ekstra bec devresi gereklimidir. sanırım bec devresi esc üzerinde yok yardımcı olursanız sevinirim

Leave a Reply:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):